NÁRODNÍ VÝSTAVA KLATOVY - NÁRODNÍ CENA - THE NATIONAL ADWARD

(informace pro vystavovatele českých národních plemen )

Velká národní cena . Je to soutěž určená českým FCI uznaným i neuznaným národním plemenům a jejím smyslem je propagace těchto plemen. Zúčastnit se jí tedy mohou všichni na výstavě posouzení jedinci plemene: český fousek, český teriér, český horský pes, český strakatý pes, chodský pes, pražský krysařík a československý vlčák.
Soutěž tvoří dvě části. V první se prezentují národní plemena jako celek, v druhé se pak vybírá Vítěz velké národní ceny. Praktický průběh soutěže by měl být následující:

  • Soutěž by se pořádat na národních a mezinárodních výstavách. U více denních výstav je požadavek výstavního řádu zařadit národní uznaná i neuznaná plemena do prvního výstavního dne.
  • Soutěž by měla proběhnout na úplném začátku závěrečných soutěží, nejlépe jako druhá po Junior handlingu. Důvodem je skutečnost, že v této době je na výstavě relativně větší počet vystavovatelů i diváků a že prezentace národních plemen může být opravdu jejich propagací.
  • Do závěrečného výstavního klubu postupně nastupují jednotlivá česká národní plemena. V  rámci možností by se měli zúčastnit všichni  na dané výstavě posouzení jedinci a to bez ohledu na získané ocenění.
  • Plemena by měla být jednotlivě představena jak z pohledu historického tak současného a měla by jim být dána možnost předvést se v pohybu po představení všech plemen by měli být do středu kruhu pozváni všichni jedinci, kteří v rámci jednotlivých plemen na dané výstavě získali čekatelství CAJC nebo titul BOB či nejlepší veterán. Předem určený rozhodčí vybere z těchto psů 5 ( nebo 3) psy a určí konečné pořadí. Vítezný pes získává titul Vítěz velké národní ceny (BONB – Best of National Breeds)

 Vystavovatelům všech jedinců, kteří do závěrečného kruhu nastoupili a propagovali tak naše národní plemena vrací pořadatel výstavy 50% výstavního poplatku.